Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

- Пропан-бутан<br>
- Метан
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart

Мнение от mafiota »

Колеги, опитах всички съвети и версии на софт които препоръчахте до този момент. Няма свързване с тази газова :oops:
Видял съм се в чудо, и мисля да купувам друго ЕКУ :roll:
Не виждам от какво друго може да е, пробвах с два различни преходника USB->TTL (5V) (единят с FTDI, другия с PL2303HX), резултатите са едни и същи. При стартиране на програмата TX-a мига и до там, изкарва съобщение за грешка. Опитах разбира се да въртя кабелите Тx<->Rx , вадих буксата на ECU-то, пробвах с различни цифри на виртуалните портове, и нищо. Газовия комп. не отговаря.
Кабелите работят (пробвани на Тамона, и с PuTTY-то), имат си светодиоди за RX и TX, но газовяи комп. така и не се обади.
С Win7 съм, но не вярвам това да е от значение.
В руските форуми съм срещал съвети след FTDi -то да се свърже и MAX232, но не проумявам смисъла от това, тъй като тези чипове изкарват директно сигнал с TTL ниво?
Изображение
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart

Мнение от ipivan »

Опитай това:
http://dox.bg/files/dw?a=600b2070af
Пък щом те влече ново ЕКУ......
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart

Мнение от mafiota »

това е нещо ново, ще го разуча подробно и ще опитам, не дали ще стане след като ECU-то няма индикация за връзка с програмата за настройка?
Изображение
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart

Мнение от ipivan »

Если в ходе обновления происходит ошибка, и нет возможности подключения к
контроллеру, необходимо сделать следующее:
(для версий firmware 19 и более ранних):
Закройте диагностическую программу
Выключите зажигание
Отключите интерфейс RS-232 от компьютера
Запустите программу (программа посылает сообщение: нет
контроллера газа)
Подключите интерфейс к компьютеру
Выньте главный предохранитель и вложите его назад (светодиод
на переключателе должен загореться)
Перед угасанием светодиода надо нажать кнопку на
переключателе LED (светодиод должен погаснуть)
Войдите в опцию обновления контроллера и выберите файл
“Обновление” и нажмите кнопку „Обновление”
Когда процесс обновления достигнет 100 %, контроллер
автоматически соединится с диагностической программой
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
mafiota
КОЛЕГА
Мнения: 145
Регистриран на: Пет Авг 29, 2008 9:59 pm
Местоположение: Козлодуй

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart

Мнение от mafiota »

Колеги,
проблема най-накрая е разрешен след дълги тестове с резервен блок на сухо :), но и аз не можах да си обясня защо така се получи.
Комуникацията се появи след като сложих джъмпера на преходника в положение 3,3V, т.е. не тръгна с TTL нива на 5V :roll: въпреки че на всякъде го дават на 5V.

Ако се работи с преходник USB->TTL на базата на чип PL2303, препоръчителните драйвери са: DriverInstaler_v1417.
И накрая да споделя цветовете на кабелите от буксата към ГИ:
червен: +12V;
розов/чер: Rx (на преходника се свързва към Тx);
розов: TX (на преходника се свързва към Rx);
кафяв: маса.

Благодаря на всички отзовали се и предложили помощ. Ако на някой му е нужен ел. блок Lovato Smart, пишете ми, мога да го дам за 60лв. (колкото го и купих).
Бъдете живи и здрави!
Изображение
D22DJ
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Ное 29, 2015 6:42 pm

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от D22DJ »

Колеги здравейте, от днес както до момента имах комуникация всичко изчезна. Проблема е абсолютно идентичен с на колегата, хардуера е същият. Опитах да възстановя комуникацията, по всички описани начини тук, но без успех.
Лаптопа който ползвам преди няколко дни му качвах други версии на софтуера просто за да видя разликите през годините. Опитах на друг лаптоп, отново немога да се вържа.
Приемам съвети всякакви.
Благодаря

Поправка, грешката е C03
D22DJ
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Ное 29, 2015 6:42 pm

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от D22DJ »

Май стана ясно каква глупост съм извършил. Свалил съм версия за конкретна марка и модел автомобил, която обаче след като се свърже с моят компютър директно качва друг фирмуер. Напрактика моят работи, незнам как :D но немога да се вържа към него. Фирмуера който е качен е с разширение .lpc. Моят е .lp4.
Въпроса е има ли начин да върна старият фирмуер или да си търся друго газово ecu?
milanov
КОЛЕГА
Мнения: 44
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:05 am

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от milanov »

Защо не отидеш на майстор да ти оправи глупостите,които правиш.Откакто започнаха да продават комуникационните кабели в интернет за без пари,народа масово почна да си рови по колите,сякаш няма какво друго да прави.Ала това не е играчка, и понякога може да струва скъпо.Но както има една приказка, каквото сам си направи човек,никой друг не може така да го направи.
D22DJ
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Ное 29, 2015 6:42 pm

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от D22DJ »

От години сам настройвам колите си които са на алтернативното гориво. Тримовете и мулти факторите конкретно на тази кола, никой сервиз няма да си играе да ги настрои до моментните им стойности. От чисто любопитство исках да видя конкретната версия която се оказа, че БЕЗ да пита качва конкретен софтуер на екуто още при успешно свързване.
Успях отново да се свържа само с нея. Оправих нещата, но явно не си попадал на омазан така компютър за да реагираш така.
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от bobolin4o »

milanov написа: Чет Сеп 12, 2019 10:35 am Защо не отидеш на майстор да ти оправи глупостите,които правиш.Откакто започнаха да продават комуникационните кабели в интернет за без пари,народа масово почна да си рови по колите,сякаш няма какво друго да прави.Ала това не е играчка, и понякога може да струва скъпо.Но както има една приказка, каквото сам си направи човек,никой друг не може така да го направи.
Нищо страшно не е станало... друго си е с флашер за 80 лева (цената не е от значение, той си работи) да си качиш тунинг файл (от диска, дошъл с флашера от Китай) на колата и после да я гледаш как стои като голям камък... :mrgreen:
TuningMaster Изображение
0887 704 900
milanov
КОЛЕГА
Мнения: 44
Регистриран на: Пон Мар 26, 2012 9:05 am

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от milanov »

D22DJ написа: Чет Сеп 12, 2019 1:23 pm От години сам настройвам колите си които са на алтернативното гориво. Тримовете и мулти факторите конкретно на тази кола, никой сервиз няма да си играе да ги настрои до моментните им стойности. От чисто любопитство исках да видя конкретната версия която се оказа, че БЕЗ да пита качва конкретен софтуер на екуто още при успешно свързване.
Успях отново да се свържа само с нея. Оправих нещата, но явно не си попадал на омазан така компютър за да реагираш така.
Може ли да споделиш каква е тази кола,дето никой сервиз няма да си играе да ги докара тези тримове и мултифактори, както ти се изразяваш.Защото тук има доста хора,които настройват автомобилите,които са им били поверени с ОБД скенери и диагностична апаратура, а не с една автокалибровка на място.Второ да те попитам,каква е тази версия на програмата на Ловато, която след като се свърже с компютъра на ГИ,без да те пита зарежда грешен фърмуер.И трето само за твое сведение и идея си нямаш колко такива компютри омазани като твоя съм виждал, а даже и доста съм оправял. Важното е че си се оправил и друг път умната с софтуерните инструменти, които ползваш.
ipivan
КОЛЕГА
Мнения: 1118
Регистриран на: Сря Май 05, 2010 9:03 pm
Местоположение: Плевен

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от ipivan »

bobolin4o написа: Чет Сеп 12, 2019 2:53 pmНищо страшно не е станало...
Абе страшно си е!
Изображение
А защо е писал, че е от София, като е от Перник....?! :roll:
Не е срамно да не знаеш,срамно е да не учиш!
0887 91 78 79
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от ivanovbg »

milanov написа: Чет Сеп 12, 2019 7:22 pm Важното е че си се оправил и друг път умната с софтуерните инструменти...
По добре е вместо умната да хване русата , а да остави да се оправят майсторите с газовата :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
D22DJ
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Ное 29, 2015 6:42 pm

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от D22DJ »

В руският форум писах преди да си оправя направеното :) На практика пак казвам, колата не е спирала да работи на газ с настройките които бяха качени преди това в компютъра й, просто нямах комуникация с него.
Незнам какво наскачахте повечето....трябва ли да ви показвам скринове от настройки правени в два големи сервиза, единият от които официален водещ се на Ловато? Трябва ли да споменавам, че в единият от тези след смяна на изпарител решиха да пипат по коефициентите без да махнат капачето на ОБД буксата? Трябва ли да припомням на колегата Ipivan пак от руската тема, по рано тази година как ми се обясняваше да меря компресия, да търся проблеми по електрическата част, пък то се оказа нещо съвсем елементарно.....разликата между пишещите тук за мен е само опита който конкретният никнейм има, желанието за помощ и кабела за 30-3000 български лева :)
Незнам какво се намеси и китайският флашер конкретно с италианското Ловато :)
По проблема:
Колата е 1.4 t-jet преди 2010. Нищо особенно.
Изображение Изображение

Това след като мине, варианта да качиш нова конфигурация е в един ini файл да зададеш въпросният път към файла (lc4, lcs). НЕ качва друг firmware. Тук е моят грешката тъй като предположих, че някакси това е станало.
Във въпросното ini, трябва да се махне инфото за производителя на автомобила и производителя на газовото оборуване, защото дава една грешка за невъзможност за запис.

И преди да ме нахраните отново :) да попитам, колко от сервизите занимаващи се с газови уредби, разполагат с широколентова сонда, и колко ваши колеги знаете да ползват такава за настройки?
Не ме разбирайте погрешно, вие с това се прехранвате на мен ми е хоби. Ще "счупя" компютър който струва 60лева втора ръка....е и :)
Това е,
смятам, че стана ясно защо сам си "чупя" колата :)

Хубав ден на всички
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Кабел за Lovato Easy Fast Smart - проблема е решен!

Мнение от bobolin4o »

D22DJ написа: Пет Сеп 13, 2019 6:35 am И преди да ме нахраните отново :) да попитам, колко от сервизите занимаващи се с газови уредби, разполагат с широколентова сонда, и колко ваши колеги знаете да ползват такава за настройки?
Не ме разбирайте погрешно, вие с това се прехранвате на мен ми е хоби. Ще "счупя" компютър който струва 60лева втора ръка....е и :)
Това е,
смятам, че стана ясно защо сам си "чупя" колата :)

Хубав ден на всички

Въобще не съм имал намерение да те "храня", в мнението ми е вмъкнат цитат и той не е към теб... както казах - кое му е страшното да счупиш компютър за 60 лева?
Относно настройките с допълнителна широколентова сонда... докато все още се занимавах с настройки... никога не съм ползвал, всяка кола е оборудвана със собствена сонда/и и моята работа е била не да докарам перфектни изгорели газове според нея (допълнителната), а да накарам колата да работи перфектно, без да се "омазва" компа на двигателя. Това автоматично означава, че сместа/изгорелите газове са перфектни.
Поздрави!
TuningMaster Изображение
0887 704 900
Публикувай отговор