Опел Зафира Х20дтл

- бензинови двигатели<br>
- дизелови двигатели<br>
- ABS<br>
- AirBAG<br>
- Климатици<br>
- Имобилайзери<br>
- Сервизни интервали(километражи)<br>
- Други системи
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Опел Зафира Х20дтл

Мнение от rudoni »

идва със симптоми намалена мощност след включване на климатика. от тогава на таблото му са и двете лампи -помпа и ЕБУ.диагностика с аутоком -Р1335 и Р0725 .няма връзка с оборотите на мотора и помпата.отново проверка с Виза сканер(най-доброто нещо) и отново същото ,но помощникът към програмата указва - проблем в САN връзката и т.н.!също така му се губи и оборотомерът като светнват "ламбите" на таблото! :) търся жокер!всички сте най -добрите жокери!
С нами Бог!

0886 224486
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от ivanovbg »

Грабвай осцилоскопа и мери наличност на сигнали и синхронизация. Може и разтеглена верига да излезе. Оборотомера се губи от датчика на коляновия вал принципно. Провери и масите към мотора. Провери и снопа в който е кабела към компресора да не е бил премачкан някога и вътре да има наранени и загнили кабели. Като се подаде + към компресора да прескача по други кабели и да сбърква ЕКУ-то. Мерене му е работата.

А виждам че знаеш къде е клавиша за големите букви. Толкова ли е трудно да го натиснеш в началото на всяко изречение? Знам че си учител, но пишеш по скоро като ... Пишеш все едно куче е срало търчешком думите.

Мисля че като колега е редно да вложиш малко повече старание/уважение когато се обръщаш към нас.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
Countach
КОЛЕГА
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Дек 25, 2010 6:59 pm
Местоположение: PB

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от Countach »

rudoni написа:идва със симптоми намалена мощност след включване на климатика. от тогава на таблото му са и двете лампи -помпа и ЕБУ.диагностика с аутоком -Р1335 и Р0725 .няма връзка с оборотите на мотора и помпата.отново проверка с Виза сканер(най-доброто нещо) и отново същото ,но помощникът към програмата указва - проблем в САN връзката и т.н.!също така му се губи и оборотомерът като светнват "ламбите" на таблото! :) търся жокер!всички сте най -добрите жокери!
Датчик колянов вал, почни от него
presko79
КОЛЕГА
Мнения: 528
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 9:08 pm
Местоположение: gabrovo

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от presko79 »

Датчик кол.вал.Чест дефект е при тея мотори
Бензина е за измиване на дизелови части.
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от rudoni »

към колегата Иванов !

.......А виждам че знаеш къде е клавиша за големите букви. Толкова ли е трудно да го натиснеш в началото на всяко изречение? Знам че си учител, но пишеш по скоро като ... Пишеш все едно куче е срало търчешком думите.

Мисля че като колега е редно да вложиш малко повече старание/уважение когато се обръщаш към нас.

Благодаря за напомнянето ,но в едни форуми са забранени големите букви и по навик така и писах, за което се извинявам!
Много благодаря за отзивите!И малко продължение.След разговор с клиента същия сподели ,че ефекта на дефекта се получава и при включване на МР3 !? Възможно ли е радио връзката да влияе на КАН шината?
С нами Бог!

0886 224486
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от bobolin4o »

rudoni написа:Възможно ли е радио връзката да влияе на КАН шината?
Абсурд!
TuningMaster Изображение
0887 704 900
presko79
КОЛЕГА
Мнения: 528
Регистриран на: Пон Мар 02, 2009 9:08 pm
Местоположение: gabrovo

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от presko79 »

rudoni написа:към колегата Иванов !

.......А виждам че знаеш къде е клавиша за големите букви. Толкова ли е трудно да го натиснеш в началото на всяко изречение? Знам че си учител, но пишеш по скоро като ... Пишеш все едно куче е срало търчешком думите.

Мисля че като колега е редно да вложиш малко повече старание/уважение когато се обръщаш към нас.

Благодаря за напомнянето ,но в едни форуми са забранени големите букви и по навик така и писах, за което се извинявам!
Много благодаря за отзивите!И малко продължение.След разговор с клиента същия сподели ,че ефекта на дефекта се получава и при включване на МР3 !? Възможно ли е радио връзката да влияе на КАН шината?
Възможно е .С тея радиоапаратури колко ядове съм брал. :lol: Ту няма диагностика ,ту таблото се побърква.
Бензина е за измиване на дизелови части.
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от bobolin4o »

rudoni написа:Благодаря за напомнянето ,но в едни форуми са забранени големите букви и по навик така и писах, за което се извинявам!
В много форуми, включително и в тоя, не се приема да се се пише с главни букви... Обаче става дума за цели изречения, написани по този начин. Що се отнася до правописа, то той е желателен, да не казвам - задължителен.
Особено за хора, имащи висока самооценка.
P.S. Извини ме, но явно не само мен ме дразни правописа ти...
TuningMaster Изображение
0887 704 900
bobolin4o
КОЛЕГА
Мнения: 1718
Регистриран на: Чет Окт 13, 2005 9:15 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от bobolin4o »

Относно проблема, мога да погадая...
Явно тая зафира е с ментак радио(в смисъл не е оригинално)
Я вземи и го отскубни от буксите... На тия букси има и кан, има и сигнал за скорост...
При неправилно подвързване винаги става някакво мазало.
TuningMaster Изображение
0887 704 900
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от rudoni »

Малко развитие по темата . След повторен разговор на улицата клиентът сподели ,че за първи път проблемът му се явил при още първото включване на климатроника!?От тогава не го включва.и "лампите"светят.Търся обединяващата връзка: - климатроник-МР3-и какво ли друго?утре ще повтарям диагностиката и ще коментирам.Най- лесно е да набедя датчика на КВ както ми идва на прима виста ,но съмнението в погледа на клиента ме кара да търся 300% доводи за да го убедя!
С нами Бог!

0886 224486
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от ivanovbg »

При мен това да убеждавам клиента никога не е стояло на дневен ред. Трябва да убедя себе си. Клиента има винаги право да си потърси друго мнение.
Както ти казах, взимай осцилоскопа пускай клиента или чирака да щрака копчетата вътре и гледай какви са сигналите, масите, захранванията реално.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от mitko »

ivanovbg написа:При мен това да убеждавам клиента никога не е стояло на дневен ред. Трябва да убедя себе си. Клиента има винаги право да си потърси друго мнение.
Както ти казах, взимай осцилоскопа пускай клиента или чирака да щрака копчетата вътре и гледай какви са сигналите, масите, захранванията реално.
Тука съм много съгласен !! Ако клиента идва и чака да го убедя ..... това не е моят клиент ! Ако ми няма доверие да ходи там където им вярва . Едно от основните неща е клиента да ти има доверие .

PS:А има и такива дето и на себе си нямат доверие . Тогава става страшно .

best regards
rudoni
КОЛЕГА
Мнения: 779
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:40 pm
Местоположение: Крумовград

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от rudoni »

Колеги Митко и Иванов,прави сте за клиентите ,но какво да правя след като те са минали през всичките ми колеги и те нямат диагностична апаратура, а име на "майстори",какво правим?Ние тук на "село "се ритаме и хапем !Един прочита тези грешки и казва едно, другия без да е "чел" нещо казва друго ,трети следи какво си пишем тук и казва на клиента.а аз къде съм?и за това писах ,че трябва аз на 300% да съм сигурен и да му го обясня преди да е тръгнал за "големия"град с големите "майстори"! Народът много е лъган и недоверчив.от 13г. съм активен в бранша и имам име , но с лъган народ е много трудно да се работи!Тук за първи път видях преди години и сега да се плаща за несвършена работа от автомайстори?!От Г.Оряховица съм ,джинсът ми е от занаята и по причини останах в Крумовград ,но повярвайте ми това е така!Няма да се учудя ,ако утре или някой ден този със Зафирата дойде (или по друг начин науча) ,че е ходил в Пловдив ,Хасково или дай боже при някой от вас и проблемът му е оправен и е бил съвсем различно от това което аз съм видял и обсъждал с вас или той обяснил на мен.Обикновено така става!
Нямам им вяра защото спестяват информация за да не се "излагат" пред майстора (виж и аз знам),те нямат вяра на мен защото са лъгани и ? И аз се консултирам с вас като трети (3) източник на информация за да съм абсолютно сигурен и по този начин да защитя името на гилдията!Благодаря много за препоръките и ще ги изпълня,ако колата утре дойде .Ако не дойде астана само темата за размишление!Благодаря ,че ме изтърпяхте! беше ми писнало и исках с някой да споделя!
Модераторите ако сметнат за нужно да закрият темата.
С нами Бог!

0886 224486
ivanovbg
КОЛЕГА
Мнения: 2273
Регистриран на: Сря Мар 11, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от ivanovbg »

Колега, аз друго имах предвид. Принципно не убеждавам клиента. Трябва АЗ да се убедя в какво е проблема на колата.
Първоначално, ако не знае го информирам колко струва диагностиката и какво включва. Клиента ако е съгласен - почвам.

В твоя случай бих процедирал така: Закачам кодочетеца с който разполагам, чета грешките, трия ги и почвам да щракам копчетата, ако пак ги запише гледам на живи данни какво се променя и си правя съответните изводи. После взимам осцилоскопа и почвам да меря сигналите на входа на ЕКУ-то от съответните датчици.

От въпроса който си задал не става ясно с климатик ли е , с климатроник ли, дали се изтриват грешките и дали се появяват пак при включване на климатика, в каква последователност се появяват, какво си премерил. Когато включи компресора ли се записват или когато включат перките на вентилатора(ако изобщо включват). То датчика на коляновия вал се мери с прост мултицет за секунди.

Като чета нищо от това не си направил, само си изчел едни грешки и си говорил с клиента. Ако така правите коли нищо чудно че ви нямат вяра. То вярата се заслужава, не се дава даром.

Предполагам че си свалил Езитроника от руснаците. Там на чист български е обяснено при съответните грешки какво трябва да се провери. Ето ти какво пише да се провери http://dox.bg/files/dw?a=838f81e270 и евентуално след тези проверки можеш да питаш. Аз бих проверил всичко това за около 20 мин хайде 30 да са за да проверя и при включен климатик сигналите на датчика и КАН шината и бих имал ясна представа какво и е на колата. А не бих говорил с клиента същото време да ми обяснява какво се случвало като включел климатика и колко трудно се катерел със светеща лампа по баирите.

Съжалявам за тона, ама се нервирам като някой се оплаква и чака някой друг да му свърши работата.
Обновяване/ъпдейт на всички Launch- Х431, Easidiag, Idiag, Mdiag...имам още в наличност 0898 60 72 67
mitko
КОЛЕГА
Мнения: 603
Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 4:35 pm
Местоположение: Велико Търново
Обратна връзка:

Re: Опел Зафира Х20дтл

Мнение от mitko »

Явно клиента ти такъв типаж . Не ,че е обикалял , а има такива клиенти и при мен идват и ми разправят де са ходили какво ставало и накрая ме пита :"От какво може да е ? Само да я закачим и да ми кажеш ." .Моят отговор е или оставя колата аз започвам диагностика (защото тя не включва само има грешки и ли няма грешки )и като стигна до някакво решение звънкам по телефона и казвам цена и време за ремонта ,или си заминава и аз като стана врачка му звънкам и му казвам от къде е проблема . :lol: Това че си в малък град не е оправдания . Аз съм от Варна но от 2004 съм във Велико Търново .И тука града не е голям но всичко зависи от теб . Тука има колеги който ме познават много добре ,а и са виждали как клиента като дойде да ми лази по нервите си заминава на втората минута . Трябва клиента да ни вярва и да има отношение за да му работиш по колата с кеф (което означава че си спокоен и ще решиш проблема ) ,а лази ли ти по нервите по добре да ходи другаде . Аз така съм си решил поне за мене .


best regards
Публикувай отговор